Radni Rady Powiatu Opatowskiego jednogłośnie wyrazili zgodę na przejęcie szpitala powiatowego od dzierżawcy, spółki Centrum Dializa.
Na ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w środę, 6 marca w porządku obrad znalazł się tylko jeden punkt, w sprawie ustalenia kierunków działań Zarządu Powiatu w Opatowie, dotyczących umowy dzierżawy nieruchomości, ruchomości oraz użyczenia ruchomości. W skrócie, punkt ten obejmował wyrażenie zgody przez radnych na przejęcie szpitala od obecnego dzierżawcy. Przed kilkoma laty, władza poprzedniej kadencji, wydzierżawiła szpital spółce Centrum Dializa na trzydzieści lat, ale czas pokazał, że dzierżawa nie była dobrym kierunkiem dla rozwoju lecznicy. Władza poprzedniej kadencji czyniła więc starania o przejęcie szpitala. Bezskutecznie.
- Podczas kampanii wyborczej obiecaliśmy mieszkańcom, że odzyskamy szpital i to co przez wszystkie lata zniszczono, będziemy odbudowywali – mówił Tomasz Staniek, starosta opatowski.
W lutym Narodowy Fundusz Zdrowia i spółka Centrum Dializa podpisały porozumienie w sprawie wzajemnych rozliczeń. Oznaczało to ustalenie, że obydwie instytucje wobec siebie są na „zero”. Było to pierwszym krokiem ku powrotowi szpitala w ręce właściciela, czyli powiatu opatowskiego. Drugi krok to wyrażenie zgody przez radnych, co uczyniono na sesji, w środę, 6 marca.
- Rozpoczynamy operację „szpital opatowski od nowa” – ogłosił starosta Tomasz Staniek podczas sesji. - Dziękuję za to głosowanie. Przypomnę, ze w tym roku przypada 160. rocznica utworzenia opatowskiego szpitala. To znamienna data, którą będziemy chcieli uczcić. 1 kwietnia zaczniemy hasłem „Szpital opatowski od nowa”.
Od 1 kwietnia szpital w Opatowie na nowo będzie w rękach powiatu. Zmiana zarządcy będzie – jak zapewniają władze powiatu – dla pacjentów nieodczuwalna.
Szpitalem będzie zarządzała powiatowa spółka Top Medicus. W czasie sesji, jej prezes Jarosław Seweryński opowiedział radnym o swoich planach.
- Opatowski szpital jest jednym z najładniejszych, jakie widziałem - mówił Seweryński. - Obiecuję pracę nad tym, aby w szpitalu w Opatowie mottem i wizją było „Dobro pacjenta wartością nadrzędną”, by wszyscy wiedzieli, że w szpitalu najważniejszy jest nie prezes, a pacjenci – zapewniał Seweryński, dla którego jednym ze sposobów zarządzania będzie zwiększenie dochodów i zmniejszeniu wydatków, co do pierwszego to na przykład utworzenie stacji dializ.
- O planach szerzej będę mówił, gdy stanę się zarządzającym tego szpitala, będę się dzielił informacjami – przekonywał Seweryński i zwrócił uwagę, że najbliższa przyszłość szpitala będzie trudna, ponieważ przejmowany szpital jest w sytuacji, kiedy kontrakt jest zdecydowanie za mały.
Tomasz Staniek, starosta opatowski przed głosowaniem podkreślał, że podejmowana dzisiaj uchwała, od dłuższego czasu jest przedmiotem dyskusji i oczekiwana przez mieszkańców, jak i przez nas radnych.
- Zapowiadaliśmy, że chcemy wziąć odpowiedzialność za prowadzenie szpitala. Zdrowie nie powinno być przedmiotem rachunków, bilansów i strat. Powiat winien świadczyć opiekę zdrowotne. Powiat zdecydował się na prowadzenie rozmów, aby rozwiązać umowę ze spółką Centrum Dializa. Te rozmowy trwały ponad miesiąc. W wyniku trudnych rozmów udało się wypracować wspólne porozumienie, które chcemy dzisiaj, aby Wysoka Rada przegłosowała - mówi Tomasz Staniek.
Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę. Tymczasem w czwartek, na drugi dzień po sesji, władze powiatu opatowskiego, w obecności notariusza będą podpisywały porozumienie ze spółką Dializa, które umożliwi automatyczne przejęcie lecznicy przez samorządową spółki Top Medicus od 1 kwietnia. W połowie marca pozostanie jeszcze do podpisania cesja kontraktu na usługi medyczne.
W obradach uczestniczył Grzegorz Gajewski, burmistrz miasta i gminy Opatów.
Michał Leszczyński. Zdjęcia: Michał Leszczyński