Bitwa Opatowska, która rozegrała się 21 lutego 1864 r. była jedną z kończących Powstanie Styczniowe.
Uczniowie i nauczyciele ZS nr 1 w Opatowie, by uczcić pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń zaangażowali się w uroczyste obchody 155 rocznicy Bitwy Opatowskiej. Grupa Teatralna ,,Ingenium'', prowadzona przez Edytę Gwoździk zaprezentowała spektakl ,,Chwała zwyciężonym''.
Licznie zgromadzona w sali widowiskowej Opatowskiego Ośrodka Kultury publiczność z wielkim wzruszeniem obejrzała przedstawienie ukazujące dramatyczne losy powstańców, którzy walczyli o wolność ojczyzny poświęcając jej swoje życie. Młodzież z klas mundurowych w kostiumach z Księstwa Warszawskiego dumnie zatańczyła poloneza, do którego choreografię przygotował pan Marek Frejlich.
W spektaklu zostały wykorzystane utwory z repertuaru Marka Grechuty i Jacka Wójcickiego, które wykonali Patrycja Dubik i Szymon Banaś. Pojawiły się fragmenty prozy Stefana Żeromskiego, wiersze opatowskich poetów oraz listy powstańców styczniowych. Młodzi artyści z wielkim zaangażowaniem odegrali sceny spotkania powstańców szukających chwilowego schronienia, jak również tych, którzy ciężko ranni, tuż przed śmiercią żegnali swoich bliskich. Słowa ''Gloria victis- chwała zwyciężonym'' stanowiące tytuł przedstawienia, były jednocześnie hołdem złożonym uczestnikom Bitwy Opatowskiej i Powstania Styczniowego.
Spektakl zaszczycili swoją obecnością Tomasz Staniek, starosta opatowski i Grzegorz Gajewski, burmistrz Miasta i Gminy Opatów. Samorządowcy podziękował młodzieży i nauczycielom z Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie za piękny spektakl oraz zaangażowanie i pamięć o bohaterach Bitwy Opatowskiej.
Druga część uroczystości odbyła sie na Rynku Opatowa pod pomnikem pułkownika Ludwika Zwierzdowskiego „Topora”, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. ZS nr 1 w Opatowie reprezentowała dyrekcja szkoły: Magdalena Gdowska i Piotr Cybula oraz 120 uczniów klas liceum służb mundurowych z wychowawcami: Edytą Gwoździk, Markiem Frejlichem, Szczepanem Madejem i Robertem Gubernatem.