Od 1 września 2016 roku w Gimnazjum w Ożarowie przy Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie realizowany jest projekt Podnosimy kompetencje w Gimnazjum u Skłodowskiej.
Jego celem jest podniesienie kompetencji kluczowych poprzez odbycie zajęć wyrównawczych z matematyki, konwersatorium z języka angielskiego, praca metodą eksperymentu z chemii i doradztwo edukacyjno-zawodowe. Dodatkowo także projekt ma pomóc w uzupełnieniu kwalifikacji zawodowych nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, kwalifikacji przyrodniczych i znajomości nowoczesnych metod nauczania.
- Współczesna szkoła wymaga od nauczycieli kreatywności, co wiąże się niezaprzeczalnie ze zmianami oraz potrzebami, jakie zachodzą i są generowane w jej wizerunku na obecnym rynku edukacyjnym oraz rynku pracy. Ewolucja ta została dostrzeżona w „Skłodowskiej" już dawno temu, dlatego zarówno kadra kierownicza szkoły jak i pedagogiczna poszukują nowych rozwiązań, zwłaszcza tych innowacyjnych. Każdy uczeń jest traktowany jako wyjątkowy, jako ktoś, kto ma sobą wiele do zaoferowania. Wiara w jego możliwości, ciekawość świata wiedzy i nauki, wreszcie dostrzeżenie jego indywidualności - w tym mocnych i słabych stron-wszystko to zaowocowało pracą na rzecz stworzenia jak najlepszej oferty w zakresie kształcenia i wychowania – wyjaśnia dyrektor szkoły, Wioletta Jopek.
Wymieniony projekt ma więc na celu m.in. rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów, zwiększenie ich zaangażowania na zajęciach, przybliżenie im metodyki pracy w laboratorium np. oswojenie z pracą ze szkłem laboratoryjnym i odczynnikami chemicznymi.
- Uczeń ma sam lub z pomocą kierującego pedagoga nauczyć się wyciągać wnioski z wykonywanych doświadczeń i powierzanych zadań. Realizowany projekt ma przygotować uczniów do kontynuacji nauki wskazanych wyżej kompetencji w dalszych etapach kształcenia, zatem także zaktywizować młodzież poprzez umożliwienie jej wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, być może także w przyszłym zawodzie – dodaje dyrektor gimnazjum.
Dzięki dodatkowym zajęciom uczniowie biorący udział w projekcie mają za sobą np. wycieczkę do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach czy uczestniczenie w zajęciach laboratoryjnych w Centrum Nauki Kopernik. Wkrótce odwiedzą także Centrum Energetyczne w Kielcach i zobaczą Podzamcze Chęcińskie. Swoje pasje rozwijają udzielając się aktywnie w warsztatach języka angielskiego, zajęciach z robotyki czy też realizując się medialnie w spotkaniach z cyku: „Z kamerą wśród nas". Młodzież uczy się podczas „projektowych" zajęć zasad pracy w grupie, dzielenia się obowiązkami ale także ponoszenia odpowiedzialności za pracę własną i innych.
Projekt będzie realizowany do końca czerwca 2018 roku, a jego efektem końcowym mają być między innymi dobrze doposażone międzyszkolne pracownie - chemiczna i matematyczna oraz utworzenie Szkolnego Punktu Informacji i Kariery w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego.