Uczniowie z Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej - Curie wraz ze Starostą Opatowskim Panem Tomaszem Stańkiem, dyrektorem szkoły, Marcinem Stańczykiem i nauczycielami, uczestniczyli we mszy świętej z okazji obchodów dnia Konstytucji 3 maja oraz uroczystościach przed pomnikiem Niepodległości na rynku w Ożarowie.
Z ramienia Powiatu Opatowskiego, w uroczystościach wzięli też udział radni Rady Powiatu: Wacław Rodek, przewodniczący Rady, Bożena Kornacka, wiceprzewodnicząca Rady i Andrzej Gajek, członek Zarządu Powiatu w Opatowie i radny Wojciech Majcher.
231 lat temu Polacy uchwalili pierwszą w Europie Konstytucję, która była drugą ustawą zasadniczą w świecie po konstytucji amerykańskiej.
Dzieło Sejmu Czteroletniego stało się wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli państwa silnego i nowoczesnego, było triumfem polskiego konstytucjonalizmu. Konstytucja 3 Maja, która gruntownie zmieniała ustrój Rzeczypospolitej, należy bez wątpienia do najjaśniejszych i najlepiej znanych kart naszej historii.
Przypomnijmy jej najważniejsze za łożenia. Konstytucja wzmacniała suwerenność i stabilność Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znosi łagodzące w bezpieczeństwo państwa liberum veto i wolną elekcję. Twórcy ustawy zadbali też o reformę wymiaru sprawiedliwości, miastom nadali nowe prawa, poszerzyli również krąg ludzi odpowiedzialnych za losy Ojczyzny, przyznając stanowi mieszczańskiemu nowe prawa i obowiązki. Pod opiekę „prawa i rządu krajowego” wzięli ludność wiejską. Powołując armię, do której tradycji nawiązuje obecne Wojsko Polskie, stworzyli fundament pod budowę nowoczesnych sił zbrojnych.
Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 roku była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej. Niestety, Konstytucja 3 Maja została szybko obalona, do czego przyczyniła się rosyjska zbrojna interwencja, pruskie wiarołomstwo i rodzimi zdrajcy. Ci ostatni, sprzeciwiając się reformom, zawiązali konfederację targowicką i poprosili cesarzową Rosji, carycę Katarzynę o zbrojną pomoc. Nadeszły kolejne rozbiory i upadek Rzeczypospolitej.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i Sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce; zastąpiono je obchodami święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto to zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.
Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju. Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji. Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie - wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu - stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Dzisiaj niech będą dla nas zawsze najważniejszym wzorem do naśladowania.
Niech Majowa Jutrzenka zagości w polskich sercach i niech owocuje miłością, pokojem i sprawiedliwością!