„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…”
Uroczystości obchodów dnia święta niepodległości, jakie 11 listopada 2011 r. zorganizowano w Tarłowie, zapadnie w pamięci niejednemu z uczestników. Wspaniała oprawa artystyczna, na przemian urozmaicana pieśniami patriotycznymi i degustacjami potraw tradycyjnych górowała na boisku sportowym KS Tarłów w Wólce Tarłowskiej.
Przed uroczystą Mszą Świętą nastąpiło odsłonięcie tablicy „DLA PAMIĘCI O POLEGŁYCH W WALKACH POD TARŁOWEM W 1915 R.”, ufundowanej przez Państwo Annę i Wiesława Barańskich. W minionym okresie „Bój pod Tarłowem stoczyła I Bryg. Leg. Józefa Piłsudskiego w dn. 30 VI- 2 VII 1915 r. z 3 dyw. grenadierów rosyjskich broniących przedmościa Józefowa, reduty w Lesie Dabrówka.”.
Karty historii odkryte przez Wójta Gminy pana Leszka Walczyka pozwoliły przenieść uczestników do chwil chwały walk niepodległościowych. Mało kto wiedział, że to w tej miejscowości na przełomie czerwca i lipca 1915 r. mieszkał Józef Piłsudski, do dnia dzisiejszego odremontowany dom stanowi tło dla obelisku z tablicą pamiątkową, pod którą delegacje złożyły symboliczne wiązanki i znicze.
Powiat Opatowski reprezentowany był przez panią Jolantę Magierowską członka Zarządu Powiatu, pana Jacka Dwojaka Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu, pana Romana Machula radnego powiatu, pana Marka Gołasę kierownika Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki, pana Mirosława Roszczypałę Geodetę Powiatowego i panią Ewę Masternak kierownika Wydziału Organizacji i Nadzoru, którzy oddając cześć poległym złożyli hołd i wieniec.
W części oficjalnej uroczystości po raz trzeci w dziejach gminy Tarłów nadano honorowe obywatelstwo Panu Wiesławowi Barańskiemu.
Znaczenie niepodległości dla Polaków przypomniał pan Marek Gołasa odczytując list od pana Bogusława Włodarczyka Starosty Opatowskiego. W kolejnych punktach programu znalazły się:
- występ zespołu tanecznego „Funcky Force”;
- występy zespołów i kapel ludowych: „Tarłowiacy”, „Kazik i Włodek”, „Powiśle”, „Dorotki”, „Klub Aktywnych Kobiet”, „Mietek i Heniek”;
- występy wokalne młodzieży z GOK-u w Tarłowie;
- występ artystyczny „Klubu Aktywnych Kobiet”;
- „Inscenizacja życia wiejskiego”;
- Regionalny Pokaz Kulinarny Ziemi Tarłowskiej przygotowany przez „Klub Aktywnych Kobiet” w Brzozowej;
- zabawa przy muzyce mechanicznej;
- podziękowanie za przybycie i zakończenie imprezy.
Słowa „Roty” Marii Konopnickiej i Feliksa Nowowiejskiego „Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy”, dźwięczały na zakończenie tak pięknej uroczystości wszystkim uczestnikom.