W środę otworzyliśmy Pszczeli świat, bazę edukacji ekologicznej w Zochcinku, w niedalekiej odległości od Domu Pomocy Społecznej.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach otrzymanej dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, w wysokości 200 tysięcy złotych.
W ramach zadania powstała baza edukacji ekologicznej z zakresu pszczelarstwa, w której znajduje się „Dom Pszczelarza” gdzie prezentowane są podstawowe narzędzia pszczelarza do pracy w pasiece. Są też dwa domki do apiterapii, 27 uli wraz z pszczołami i rośliny miododajne dzięki, którym powstała łąka oraz tablice edukacyjne.
Warto podkreślić, że dzięki tej inwestycji, Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku wzbogaci się o kolejną formę terapii, o APITERAPIĘ. To obecnie jedyna forma terapii w Polsce. Żaden Dom Pomocy Społecznej nie może pochwalić się taką formę terapii.
Z Pszczelego świata skorzystają też klasy o profilu rolniczym z Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie. W ramach praktyk młodzież zaopiekuje się pasieką.
Aby świat był zielony, potrzeba czegoś więcej niż tylko: gleba, woda i słońce. Co najmniej 30% światowych upraw i 90% wszystkich roślin wymaga zapylania krzyżowego, aby rozprzestrzeniać się i rozwijać.
Każdy powinien zdawać sobie sprawę że pszczoły są, jednymi z naszych najważniejszych zapylaczy. Niestety populacje pszczół w Polsce i na całym świecie maleją. Zmiany klimatyczne powodują, że niektóre kwiaty kwitną wcześniej lub później niż zwykle, pozostawiając pszczoły z mniejszą liczbą źródeł pożywienia na początku sezonu. W wyniku rozwoju opuszczonych gospodarstw i braku kwiatów przyjaznych dla pszczół, pszczoły tracą siedliska. Niektóre kolonie giną z powodu roślin i nasion zaprawionych pestycydami.
Niezwykle istotny jest wzrost wiedzy mieszkańców województwa świętokrzyskiego na temat życia i ochrony owadów z rodziny pszczołowatych jako naturalnych zapylaczy i ich wpływu na zachowanie równowagi przyrodniczej w ekosystemach, ze szczególnym uwzględnieniem pszczoły miodnej.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach, dofinansowując inwestycję przyczynił się do stworzenia bazy edukacyjnej, służącą do prowadzenia edukacji ekologicznej.