Przedsięwzięcie, jak podkreśla Tomasz Staniek, starosta opatowski, ma wymiar edukacyjny. - Będą się tu odbywały warsztaty dla dzieci i młodzieży między innym na temat produkcji miodu. Uczniowie Technikum Rolniczego Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie odbędą praktyki w pasiecie – wyjaśnia starosta.
Na uwagę zasługują domki do apiterapii, służące relaksowi. – W dolnej części drewnianej budowli znajdują się ule, oczywiście bez dostępu do człowieka. Wewnątrz panuje specyficzna atmosfera, wypełniona zapachem miodu i plastrów woskowych. Dodatkowo usłyszymy charakterystyczny dźwięk wydawany przez pszczoły, wszystko służy relaksowi – opisuje Tomasz Staniek.
Na ogrodzeniu umieszczono tablice informacyjne: jak powstaje miód, jakie sa rodzaje miodów, jak wygląda cykl życia pszczoły, ubiór pszczelarza, narzędzia pszczelarskie, kwiaty i drzewa miododajne.
Produkty wytworzone w pasiece, miód i wosk będą wykorzystywane w Domu Pomocy Społecznej. Z wosku, jak wskazuje starosta, pensjonariusze wykonają świecie, służące promocji.
W ubiegłym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach ogłosił konkurs na projekt „Pszczeli świat - baza edukacji ekologicznej". Powiat opatowski na ten cel dostał 200 tysięcy złotych.
W Zochcinku powstała zagroda pszczelarska. Można podglądać życie pszczół
Archiwum
Dwa domki do apiterapii, ścieżka edukacyjna, dwadzieścia uli, drewniany miniskansen do prowadzenia warsztatów - tak wygląda Pszczeli świat w Zochcinku w powiecie opatowskim, w bliskim sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej. Z początkiem czerwca zostanie uroczyście otwarty, a lada dzień pracownicy zbiorą pierwszy miód.