Uczelnie wyższe stanowią dla uczniów szkół ponadpodstawowych ciekawą propozycję pozwalającą rozwijać ich zainteresowania w środowisku akademickim. Młodzież ma możliwość zobaczyć z bliska, jak wygląda praca w uniwersyteckich laboratoriach. „Skłodowska” ściśle współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. oraz z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
W lubelskiej medycznej uczelni licealiści poznali sposoby zdobywania wiedzy przez laborantów, analityków medycznych, farmaceutów i studentów innych kierunków. Specjalistyczne wagi, piece, dygestoria i profesjonalne szkło laboratoryjne, atmosfera nauki i pasja, z jaką wykładowcy akademiccy i studenci opowiadali – robiły wrażenie na ożarowskiej młodzieży. Podobnie jak roboty, które będą pomagały człowiekowi, sprawowały czynności opiekuńcze, przypominały i podawały leki, czy dokonywały badań na odległość.
Równie atrakcyjnie wyglądały zajęcia na kieleckiej uczelni z fizjologii. Uczniowie wykonywali doświadczenia dotyczące funkcji życiowych człowieka - zapisywali je i analizowali dzięki nowoczesnemu sprzętowi i oprogramowaniu Lab Tutor System, na którym uczą się zawodowi lekarze. W Centrum Symulacji Ratownictwa Medycznego natomiast zapoznali się z profesjonalną aparaturą do ratowania życia.
Uczelnia wyższa położona najbliżej Ożarowa, czyli WSBiP także zaproponowała licealistom atrakcyjne zajęcia. Młodzież miała możliwość ćwiczyć w nowoczesnym Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej. Sprzęt, którym dysponuje to centrum, zrobił wrażenie, podobnie jak wyposażenie Wydziału Pielęgniarstwa. Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone w Ostrowcu Świętokrzyskim wzbogaciły wiedzę i umiejętności „szkolnych ratowników.” Miła atmosfera spotkań i kompetentna kadra zaskarbiły sobie sympatię uczniów „Skłodowskiej”, dlatego dyrektor szkoły podpisał z tą uczelnią umowę o ścisłej współpracy.
Naukowcy i studenci gościli też ze swoimi wykładami i ćwiczeniami w Ożarowie. Nawiązanie i kontynuowanie współpracy z uczelniami wyższymi stanowi dobrą motywację do intensywnej, systematycznej pracy. Wszystko po to, żeby móc studiować na atrakcyjnych, wymarzonych kierunkach. Trudny pandemiczny czas nie przerwał tej współpracy - uczelnie zaproponowały maturzystom- powtórki do matury w cyklu spotkań w formie on-line.