Uczniowie klas pierwszych i drugich o nachyleniu politechnicznym Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego uczestniczyli w dniu 21.03.2017 w zajęciach dydaktycznych zorganizowanych przez Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu „Kreator możliwości" realizowanego przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Opatowie.
Swój pobyt w Krakowie grupa uczniów wraz z opiekunami rozpoczęła od wykładu: „Tomografia magnetycznego rezonansu", która w środowisku lekarskim nazywana krótko rezonansem. Jest to fizyczna metoda otrzymywania obrazów np. wnętrza człowieka.
Następnie licealiści w 15 osobowych grupach uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych. „Akcelerator Van de Graaffa jako generator wysokiego napięcia" to pierwsza pracownia, w której uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób wytwarza się napięcia do 3 000 000 V, które wykorzystywane jest przy akceleracji (przyspieszaniu jonów) w zastosowania wiązki protonowej pozwalające na analizę składu pierwiastkowego różnych próbek. Kolejnymi pracowniami były: „Od magnetyku do nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego", gdzie młodzież zobaczyła na własne oczy skroplone gazy: azot i tlen, cz lewitację nadprzewodnika wysokotemperaturowego oraz „Nano świat – świat atomów" co pozwoliło licealistom dowiedzieć się w jaki sposób zapisywane są informacje na dyskach i jak to się stało, że w ciągu zaledwie kilku lat, pojemność naszych dysków wzrosła od kilku kilobajtów do gigabajtów.
Ostatnim elementem wyjazdu do Krakowa dla młodzieży opatowskiego „ Bartosza" było uczestniczenie w wykładzie „Radon i promieniowanie wokół nas", podczas którego można była uzyskać odpowiedź na pytania: skąd pochodzi, jak wnika do budynków i mieszkań, jak mierzy się jego stężenia, jak wpływa na nasz organizm, czy jest niebezpieczny, jak i kiedy się przed nim chronić.
Opiekunami wyjazdu byli: Mirosław Pargieła, Ewa Basak oraz Michał Kmieć.