Od ćwierć wieku osoby chore i niepełnosprawne znajdują tutaj fachową opiekę, a wykwalifikowany personel stara się zapewnić podopiecznym rodzinną, ciepłą atmosferę tak, aby każdy czuł się jak we własnym domu. 15 czerwca 1994 zarządzeniem wojewody tarnobrzeskiego został utworzony Dom Pomocy Społecznej w Sobowie.
Obchody 25-lecia powstania Domu Pomocy Społecznej w Sobowie zainaugurowała msza święta, której przewodniczył proboszcz ks. Jan Ziętarski w koncelebrze z ks. Stanisławem Szczerekiem. W trakcie części oficjalnej na ręce dyrektora DPS Mariana Cieszkowskiego zostały złożone gratulacje.
- Przez lata ten Dom z efektywnością wypełniał swoją szlachetną misję jaką jest pomoc najbardziej potrzebującym, otaczanie drugiego człowieka opieką oraz tworzenie klimatu bezpieczeństwa, zaufania i życzliwości – napisali w liście do Mariana Cieszkowskiego - dyrektora DPS w Sobowie, starosta Tomasz Staniek i wicestarosta Małgorzata Jalowska.
Po części oficjalnej odbyły występy zaproszonych artystów m.in. młodzież z MGOK w Ożarowie, grupa „Sobowiacy” oraz muzykujących mieszkańcy DPS w Sobowie. Ponadto czas umilały liczne atrakcje takie jak pokaz zabytkowych pojazdów, broni, straży pożarnej, wystawa prac WTZ Sobów i DPS Sobów. Dzieci mogły miło spędzić czas z animatorem zabaw. Dla wszystkich przybyłych gości kuchnia przygotowała gorące dania, ciasta oraz napoje. Można było zakupić drobne upominki na straganie oraz schłodzić się lodami.
Dom Pomocy Społecznej w Sobowie jest placówką koedukacyjną opieki stacjonarnej przeznaczoną dla 136 osób, w tym dla 102 osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz 34 osób przewlekle psychicznie chorych w filii Suchodółce. Przy domu pomocy działa warsztat terapii zajęciowej dla 50 osób. Teren DPS-u przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i jest pozbawiony barier architektonicznych. Mieszkańcy zamieszkują w 3-osobowych pokojach funkcjonalnie umeblowanych, wyposażonych w instalację przywoławczą i alarmową. Ponadto na terenie placówki znajdują się pracownie terapeutyczne, świetlice, aneksy kuchenne, stołówka i kaplica. Dom pomocy społecznej posiada również salę rehabilitacji. Każdy mieszkaniec ma zapewniony regularny kontakt z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzem psychiatrą oraz ma możliwość korzystania w razie potrzeby z poradni specjalistycznych. DPS zapewnia różne formy terapii zajęciowej uwzględniając uwarunkowania zdrowotne, zainteresowania i umiejętności mieszkańców. W ramach prowadzonej działalności kulturalno – oświatowej organizowane są imprezy okolicznościowe, wystawy prac oraz wycieczki, które pozwalają na integrację ze środowiskiem lokalnym.