Kultura ludowa, historia, tradycja, a także prowadzenie działalności statutowej - to tematyka seminarium szkoleniowego dla zarządów kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu opatowskiego, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Opatowie.
Seminarium „Kultura ludowa i tradycyjna regionu świętokrzyskiego, jej promocja, wspieranie i ochrona” zostało podzielone tematycznie na kilka paneli. Przedstawiciele KGW wysłuchali wykładów Alicji Trukszyn – etnologa i folklorysty, na temat historii regionu świętokrzyskiego, zwyczajów, a także obrzędowości, tańców i przyśpiewek. Aspekt muzyczny został natomiast przybliżony przez Jerzego Gumułę, etnomuzyka z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
- Chcemy się dowiedzieć jakie możliwości stoją przed kołami gospodyń wiejskich, jakie nowości w swojej działalności możemy wprowadzić – mówi Anna Krowińska z KGW w Żernikach.
Nie tylko tematy z zakresu historii i etnografii były omawiane w trakcie seminarium . Bardzo ciekawy wykład dotyczący projektowania i zakładania przydomowych miejsc wypoczynku na wsiach wygłosiła Elżbieta Krępa – kierownik Działu Ogrodnictwa Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Rola kół gospodyń wiejskich nie ogranicza się tylko i wyłącznie do aspektów kulinarnych.
- Nie jest obojętne władzom samorządowym to co robią członkowie kół gospodyń wiejskich i jak funkcjonują. Tego typu spotkania są potrzebne, aby nie został zapomniany wzorzec kulturowy, który musi być rozwijany i przekazywany dalszym pokoleniom – podkreślała Alicja Frejlich – przewodnicząca Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Dróg i Transportu w radzie powiatu.
W czasie seminarium zarządy kół gospodyń wiejskich uzyskały również informacje na tematy pomocy finansowej o którą mogą się starać. To zagadnie dokładnie zostało omówione przez pracownika Oddziału Regionalnego ARiMR w Kielcach – Justynę Kasprzyk.
Starosta opatowski Tomasz Staniek otwierając seminarium podkreślił:
- Koła Gospodyń Wiejskich są nośnikiem kultury, którą należy przekazywać młodszym pokoleniom. To miejsca, gdzie nie tylko kultywuje się tradycje, ale również wskrzesza zapomniane formy obrzędowości i zwyczaje.
Obecnie na terenie powiatu opatowskiego jest zarejestrowanych 50 kół gospodyń wiejskich.